دانشنامه دانستنی های جهان
بزرگترین، کوچکترین، عجیب ترین، وحشتناکترین، زیباترین، زشت ترین، بلندترین، طویلترین، کوتاه ترین، عمیق ترین.... همه ترین ها 
قالب وبلاگ
آخرین مطالب
گروه اینترنتی پرشیـن استار | www.Persian-Star.org

بزرگ‌ترین رویداد ورزشی جهان پس از دو هفته به پایان رسید. بریتانیا بدون شک المپیک ۲۰۱۲ لندن را هرگز از یاد نخواهد برد. میزبان قصد دارد برگزاری موفق بازی‌ها را به سکوی پرشی برای ورزش خود تبدیل کند.

المپیک ۲۰۱۲ لندن شامگاه یکشنبه (۱۲ آگوست/ ۲۲ مرداد) به خط پایان رسید. ورزشکاران ایالات متحده در نهایت موفق شدند مصاف شانه به شانه با کاروان ورزشی چین را به سود خود به پایان ببرند. آمریکا با کسب ۱۰۴ نشان (۴۶ طلا، ۲۹ نقره و ۲۹ برنز) در صدر جدول توزیع مدال‌های المپیک قرار گرفت و چین با کسب 87 نشان (۳۸ نشان طلا، ۲۷ نقره و ۲۲ برنز) نایب‌قهرمان شد. کاروان ورزشی بریتانیا هم با کسب 65 نشان (۲۹ طلا، 17 نقره و ۱۹ برنز) روی سکوی سوم ایستاد و موفق‌ترین کارنامه ورزشی خود در یکصد سال اخیر را ثبت کرد.

سی‌امین دوره‌ی المپیک هم مانند هر رویداد ورزشی دیگری شاهد فراز و نشیب‌های بسیاری بود؛ رکوردهای جدید ثبت گردید و برخی از نارسایی‌ها مایه‌ی انتقاد ورزشکاران و تماشاگران شدند. پیش از برگزاری مراسم افتتاحیه نمایش پرچم کره‌ی جنوبی برای کاروان ورزشی کره‌ی شمالی موجب شد میزبان به‌طور رسمی از هیئت کره‌ی شمالی معذرت‌خواهی کند. چندی بعد هم خاموش‌شدن مشعل المپیک خبرساز شد. برخی هم به پنهان‌بودن مشعل در پس دیوارهای بلند ورزشگاه محل برگزاری مسابقات انتقاد کردند.

برخی از علاقه‌مندان ایرانی کشتی و بوکس به "ناداوری‌ها" اعتراض کردند. مربی شمشیربازی تیم زنان کره‌ی جنوبی در اسلحه‌ی اپه هم ساعت مسابقات را مقصر شکست شاگرد خود از حریف آلمانی دانست.

در این مسابقات باز هم دست تیم ملی فوتبال برزیل به نشان طلا نرسید؛ این تیم مکزیک بود که در دیداری تماشایی گرده‌ی زردپوشان برزیل را به خاک مالید و تنها نشان طلای کاروان ورزشی این کشور در مسابقات لندن را به چنگ آورد.

در لندن یوسین بولت بار دیگر قهرمانی دو صد متر، دویست متر و ۴ در صد متر امدادی را جشن گرفت و در سن ۲۵ سالگی ششمین طلای المپیک را هم به گردن آویخت. مایکل فلپس، شناگر آمریکایی، هم رکورددار کسب مدال در المپیک شد.

در روز آخر مسابقات هم دونده‌ی اوگاندایی پس از دو ساعت و هشت دقیقه و یک ثانیه از خط پایان مسابقه دو ماراتون گذشت و با پشت سر گذاشتن رقیب کنیایی، امید اول قهرمانی، دومین طلای تاریخ المپیک (پس از المپیک ۱۹۷۲ مونیخ) را برای کشورش به ارمغان آورد.


گروه اینترنتی پرشیـن استار | www.Persian-Star.org


گروه اینترنتی پرشین استار | www.Persian-Star.org

کارنامه موفق بریتانیا :

در این میان بریتانیا به خوبی از پس برگزاری مسابقات برآمد. لندن با اندیشیدن گسترده‌ترین تدابیر امنیتی پس از جنگ جهانی دوم، بزرگ‌ترین رویداد ورزشی جهان را به سلامت از سر گذراند. متروی ۱۵۰ ساله‌ی لندن که پیش از برگزاری مسابقات از نقاط ضعف میزبان خوانده می‌شد، نیز با جابه‌جایی حدود ۵/ ۴ میلیون مسافر در روز در رده‌ی سنی سالمندان نشان طلا را به گردن آویخت.

برنامه‌ریزی و برگزاری مسابقات هم تحسین چهره‌ها و نهادهای مختلفی را برانگیخت. به گفته‌ی ژاک روگه، رئیس کمیته‌ی بین‌المللی المپیک، دهکده‌ای فوق‌العاده و مدرن‌ترین ورزشگاه‌ها در اختیار ورزشکاران قرار گرفتند. بخش بزرگی از این موفقیت به حساب لُرد سباستین کو، مسئول برگزاری المپیک ۲۰۱۲ لندن نوشته می‌شود.

با توجه به موفقیت‌های ورزشی به‌دست آمده برای بریتانیا، دولت قصد دارد در ۵ سال آینده (تا پس از المپیک تابستانی ۲۰۱۶ ریو دو ژانیرو) بیش از ۲۷/ ۱ میلیارد پوند در ورزش سرمایه‌گذاری کند. سباستین کو به‌عنوان نماینده‌ی ویژه‌ی دولت برای سازماندهی امور برگزیده شده است. او "ساختارهای منظم"، "ورزشکاران مستعد"، "بهترین مربیان جهان" و "حمایت‌های قابل اعتماد" را رمز موفقیت در المپیک می‌داند.

میزبان در جدول مسابقات نیز عملکرد درخشانی از خود به ثبت رساند. انگلستان با کسب در مجموع ۶5 مدال، بالاتر از روسیه، در مکان سوم جدول مسابقات قرار گرفت. (۲۹ طلا، ۱۷ نقره و ۱۹ برنز). مسئولان ورزشی بریتانیا از پربارترین رقابت ورزشی کشورشان در ۱۰۰ سال گذشته سخن می‌گویند.

موفقیت ورزشکاران بریتانیا در مسابقات لندن فشار روانی سال‌های اخیر بر مردم بریتانیا را نیز تا حد زیادی به حاشیه رانده است؛ فشارهای حاصل از حملات تروریستی، بحران مالی، ناآرامی‌های اجتماعی و بدهی‌های دولتی.

مقام‌های محلی امیدوارند استادیوم ورزشی المپیک در منطقه‌ی فقیرنشین شرق لندن در سال‌های آینده هم به رشد این منطقه از پایتخت کمک کند. ساخت واحدهای مسکونی جدید با هدف دمیدن روح تازه به این بخش از پایتخت و سرمایه‌گذاری در ورزش مدارس برنامه‌های دیگری هستند که مقام‌های محلی قصد دارند با کمک آن به ورزش کشور روح تازه‌ای بدمند.

با دسترسی عمومی به دهکده‌ی برگزاری المپیک ۲۰۱۲ لندن قرار است کودکان شرق لندن در همان استخری شنا بیاموزند که زمانی مایکل فلپس آمریکایی آخرین مدال‌های المپیکی خود را به چنگ آورد.

[ سه‌شنبه 24 مرداد‌ماه سال 1391 ] [ 09:17 ] [ ابتهاج عبیدی ]
.: Weblog Themes By Iran Skin :.

درباره وبلاگ
موضوعات وب
امکانات وب
تعداد بازدید ها: 3624289