X
تبلیغات
وکیل جرایم سایبری

دانشنامه دانستنی های جهان
بزرگترین، کوچکترین، عجیب ترین، وحشتناکترین، زیباترین، زشت ترین، بلندترین، طویلترین، کوتاه ترین، عمیق ترین.... همه ترین ها 
قالب وبلاگ
آخرین مطالب
گروه اینترنتی پرشین استار | www.Persian-Star.org

نخستین زنى که بر فراز آتلانتیک پرواز کرد "آملیا مری ارهارت" "Amelia Mary Earhart" خلبان پیشگام آمریکایی بود. او در اکتبر سال ۱۹۲۲ توانست رکورد جهانی را بشکند و رکورد بلندترین ارتفاع پرواز زنان را به دست آورد. او توانست کارى را انجام دهد که هیچ زنى تا به آن روز جرأت انجام آن را پیدا نکرده بود. او نخستین خلبان زن در جهان بود که تلاش کرد دور دنیا پرواز کند. او با این کار مسیر پرواز بر فراز آتلانتیک و راه را براى زنان دیگر هموار کرد تا بتوانند پا به دنیاى خارج بگذارند و کارهایى را انجام دهند که تنها مردان قادر به انجام آنها بودند.


گروه اینترنتی پرشین استار | www.Persian-Star.org


ارهارت متولد 24 ژولای 1897 (115 سال پیش) در کانزاس به دنیا آمد و در همانجا بزرگ شد. مادرش آمی، پدرش رادیون و خواهرش موریل نام داشتند. آملیا دوران کودکى شادى را سپرى نکرد زیرا که پدر او فردى الکلى بود و اوضاع و احوال خانواده بسیار نابسامان بود. دوران نوجوانى او مصادف بود با جنگ جهانى اول و او داوطلبانه آمادگى خود را براى پرستارى اعلام کرد.


گروه اینترنتی پرشین استار | www.Persian-Star.org


بعد از پایان جنگ نام او در فهرست دانش آموزان دوره مقدماتى پزشکى در دانشگاه کلمبیا وارد شد. اگرچه او جزو شاگردان ممتاز مدرسه بود اما تصمیم گرفت به کالیفرنیا نزد خانواده اش برگردد. روزى با پدرش در یک نشست هوایى شرکت کرد و در حدود ۱۰ دقیقه بر فراز لس آنجلس پرواز کردند. در همان لحظه بود که او فهمید پروازکردن همان چیزى است که مى خواهد انجام دهد.


گروه اینترنتی پرشین استار | www.Persian-Star.net


آملیا متوجه شد که یک مربى پرواز زن به نام "آنیتا اسنوک" در لانگ بیچ کالیفرنیا وجود دارد. آملیا کلاسهاى پرواز را با او طى کرد و در ماه جولاى آملیا یک هواپیما خریدارى کرد و نام آن را "قنارى" گذاشت. در اکتبر سال ۱۹۲۲ آملیا رکورد جهانى را شکست و رکورد بلندترین ارتفاع پرواز زنان که در حدود ۱۴ فوت بود را به دست آورد که بعد از چند هفته توسط "روت نیکولس" شکسته شد. سپس او هواپیمایش را فروخت و یک ماشین خرید. در ۲۷ آوریل سال ۱۹۲۶ "رایلى" با آملیا تماس گرفت و به او گفت آیا دوست دارد اولین زنى باشد که بر فراز آتلانتیک پرواز مى کند؟


گروه اینترنتی پرشیـن استار | www.Persian-Star.org


"جرج پوت من" یک ناشر اهل نیویورک بود که از آقاى "رایلى" خواسته بود زنى را پیدا کند که بتواند بر فراز اقیانوس آتلانتیک پرواز کند. تابه حال هیچ زنى نتوانسته بود چنین مسافتى را پرواز کند و آملیا نیز هیچ تجربه اى راجع به هواپیماهاى بیش از یک موتور نداشت و همچنین با ابزارآلات و وسایل این نوع هواپیماها نیز هیچگونه آشنایى نداشت. سپس آملیا در این پرواز به عنوان مسافر شرکت کرد و قرار شد دو مرد به نام هاى "ویلمر استالتز" و "اسلیم گوردون" در این پرواز هواپیما را هدایت کنند.


گروه اینترنتی پرشین استار | www.Persian-Star.org


یکشنبه سوم ماه ژوئن سال ۱۹۲۸ آملیا به نووا اسکونیا رفت تا پروازش را شروع کند. شرایط جوى بد آب و هوا باعث شد که این پرواز تا ۱۸ ژوئن به تأخیر بیفتد. آنها بیشتر مسیر را در مه غلیظ پرواز کردند و توانستند در جنوب "ویلز" فرود بیایند. البته تنها مقدار ناچیزى سوخت براى آنها باقى مانده بود.


گروه اینترنتی پرشین استار | www.Persian-Star.org


آملیا به دلیل اینکه نخستین زنى بود که توانست بر فراز آتلانتیک پرواز کند مورد توجه و تشویق بسیارى از مردم قرار گرفت. بعدها، ارهارت در پروازی برفراز اقیانوس آرام در نزدیکی جزیره هاولند ناپدید شد و تاکنون فرضیه‌های مختلفی درباره علت مرگ او مطرح شده ‌است.


گروه اینترنتی پرشین استار | www.Persian-Star.org

[ چهارشنبه 4 مرداد‌ماه سال 1391 ] [ 13:14 ] [ ابتهاج عبیدی ]
.: Weblog Themes By Iran Skin :.

درباره وبلاگ
موضوعات وب
امکانات وب
تعداد بازدید ها: 3625540